Maltańczyk - śnieżnobiały towarzysz, wszystko o rasie

Maltańczyk - śnieżnobiały towarzysz, wszystko o rasie

Maltańczyk to bez wątpienia pies, który skradnie serce każdego kto stanie na jego drodze. Śliczny pyszczek i wizerunek maskotki, no po prostu nie można oprzeć się tej słodyczy.

Uroczy śnieżnobiały pies o niewielkich rozmiarach i ogromnym sercu. Niezwykle oddany, kochający, podąża za właścicielem krok w krok. Atencyjny, domagający się pieszczot, lubi bliskość i towarzystwo. Żywiołowy, uwielbia zabawę. Błyskotliwy i sprytny, zawsze znajdzie sposób, aby zwrócić na siebie uwagę i dostać smakołyk. Chętnie uczy się komend, jest bardzo inteligentny.

 

Historia rasy

Maltańczyki były już znane w starożytności, istnieją wzmianki o ich występowaniu w Grecji, Egipcie i Rzymie, są jedną z najstarszych ras na świecie. Nazwa rasy bywa myląca, zakładano że to właśnie z wyspy Malta pochodzą maltańczyki. 

 

Wygląd

  • Wysokość w kłębie od 21-25 cm
  • Waga mieści się w przedziale 3-4 kg
  • Gęsta, długa biała sierść (dopuszcza się odcień kości słoniowej)
  • Okrągłe, duże oczy z czarną oprawą zawsze wpatrzone we właściciela.
  • Długi ogon

 

Zdrowie

Maltańczyki nie są genetycznie obciążone chorobami, można uznać je za rasę mało chorowitą. Jest to rasa długowieczna, średnia długość życia to 14-16 lat.

Warto jednak uważać na układ pokarmowy, gdyż mniejsze psów są często podatne na problemy żołądkowe. Należy przestrzegać zasad żywienia i zwrócić uwagę czy karma nie wywołuje u psa alergii.

Zacieki, mające rdzawy kolor przebarwienia pojawiające się w kącikach oczu często mają podłoże alergiczne. Mogą być także spowodowane niedrożnością kanalików łzowych - warto skonsultować to z weterynarzem. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety produkty uczulające, sprawdź skład karmy, którą podajesz pupilowi. Uważa się, że częstym składnikiem wywołującym alergie jest mięso z kurczaka. 

 

Pielęgnacja

Maltańczyki możemy spotkać z krótką fryzurą oraz z długą lśniącą szatą. Wszystko zależy od preferencji właściciela. Jeżeli zdecydujesz się na zapuszczenie u swojego Maltańczyka okazałej szaty musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Biała, często bardzo długa sierść wymaga sporo uwagi. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, psy o jasnej sierści szybciej się brudzą. Dla psów tej rasy, o białym umaszczeniu polecane są specjalne szampony oraz odżywki. Dobór odpowiednich kosmetyków zapewni utrzymanie śnieżnobiałej sierści, która dodatkowo będzie nawilżona, a skóra pupila nie ucierpi. Kąpiel powinna się odbywać w miarę potrzeb, średnio co 2 tygodnie. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiednią temperaturę wody dla pupila. Podczas spłukiwania ważne jest, aby woda nie dostała się do uszu psa. Po kąpieli osusz czworonoga ręcznikiem, a następnie użyj suszarki nastawionej na letni nawiew. W trakcie suszenia rozpocznij delikatne szczotkowanie. Jeśli sierść psa jest skołtuniona użyj metalowego grzebienia, aby rozczesać splątane pasmo. Do czesania psa polecane są szczotki z naturalnego włosia, np. z dzika. 

U Maltańczyków ważne jest również wycinanie włosów z uszu, jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie poproś o to podczas wizyty u Groomera. Na wizycie w psim salonie fryzjerskim Groomer zadba również o pazurki, które należy odpowiednio często przycinać, aby nie przeszkadzały psu. Jeżeli Twój pies ma zacieki, warto spróbować wycinać włosy wokół oczu, aby nie dostawały się do oka i nie podrażniały go. 

Stan uzębienia także powinno się monitorować, jeżeli pies zaczyna mieć nieprzyjemny oddech, ma problemy z pogryzieniem pokarmu, mogą być to sygnały że dokucza mu ból zębów - udając się do weterynarza dowiesz się więcej o zabiegu usuwania kamienia. Profilaktycznie polecamy stosowanie środków przeciwko kamieniowi w postaci płynów, past lub żeli, popularne są również przysmaki dentystyczne - koniecznie zwróć uwagę na skład, staraj się szukać produktów z naturalnych składników, np. Alg morskich.

 

Cechy charakteru

Sympatyczny, błyskotliwy, inteligentny, sprytny, kochający, wesoły, posłuszny, czuły

 

Dla kogo?

Maltańczyk będzie czuł się dobrze zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku jak i w domu z ogrodem. Warto od małego uczyć go pozostawania samemu, w przeciwnym razie może przejawiać lęk separacyjny. Maltańczyki nie są wymagającą rasą w wychowaniu, nawet niedoświadczony opiekun sobie poradzi. Idealnie sprawdzą się w roli towarzysza dla seniora, singla jak i rodziny z dziećmi. Nie przejawiają agresji, mogą być wspaniałym towarzyszem dorastających dzieci. Ważne jest jednak, aby nie pozostawiać psa samego z kilkuletnim dzieckiem, pies niewielkich rozmiarów jest delikatny, należy tłumaczyć maluchom, aby odpowiednio go traktowały i nie używały wobec niego większej siły. 

 

Hodowla

Pamiętaj, że rasowego psa można zakupić jedynie w hodowlach zrzeszonych w ramach Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP FCI), listę hodowli maltańczyków znajdziesz na stronach oddziałów ZKwP dla danej miejscowości oraz TUTAJ.

Jedynie kupując psa w zaufanej hodowli możesz mieć pewność, że odpowiada on wzorcowi rasy pod względem wyglądu jak i charakteru. Renomowane hodowle dbają o odpowiednie przebadanie swoich reproduktorów, aby wyeliminować wszelkie choroby genetyczne. 

Ceny szczeniaka w hodowli ZKwP wahają się w granicach od 3 do 5 tysięcy za samca, od 4 do nawet kilkunastu tysięcy za suczkę. Cena szczeniaka uzależniona jest od utytułowania rodziców, predyspozycji wystawowych. Cena, tzw. „pieska na kolanka” - nie przeznaczonego na wystawy i do dalszej reprodukcji bywa niższa, zapytaj hodowcę o szczegóły. 

Nie warto ryzykować zakupu w pseudohodowlach, które kuszą niższą ceną. Psy narażone są tam na fatalne warunki, wykorzystywane są tylko w celach rozrodczych i cierpią. Często zdarzają się tam przypadki śmiertelnych chorób, psy zarażają się jeden od drugiego, brak tam jakiejkolwiek kontroli czy badań. 

Przed zakupem skontaktuj się z hodowcą, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Twoje podejrzenia powinna zwrócić niska cena, oferta dostarczenia szczeniaka w umówione miejsce, wydanie szczeniaka zbyt wcześnie od matki (6-8 tygodni).

 

Ciekawostki

  • W Turcji wierzono, że Maltańczyki mają moc uzdrawiania, właściciele sypiali z psami w nogach, aby uleczyły ich bóle reumatyczne
  • Nazwa rasy została wymieniona w traktatach Timona, Arystotelesa, Klemensa z Aleksandrii
  • Julian Ursyn Niemcewicz napisał odę do psa rasy maltańczyk
  • Pierwsza wystawa maltańczyków w Polsce miała miejsce w 1900 roku
  • W lutym 1969 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy o nominale 20 gr z wizerunkiem maltańczyka, znaczek był w obiegu do roku 1994

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl