Kynofobia - lęk przed psami

Kynofobia - lęk przed psami

Lęk przed psami u dzieci

 

Kynofobia to inaczej lęk przed psami. Strach przed psami nabywany jest najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Z reguły przyjmuje się, że lęk przed czworonogami powstaje w wyniku traumatycznego doświadczenia – ugryzienia, ataku czy gwałtownego skoku na dziecko, co powoduje u malucha bardzo silny stres. 

 

Co można zrobić, aby pokazać dziecku, że kontakt z psem jest jedynie pozytywnym doświadczeniem? 

 

Najlepiej zacząć od budowania pozytywnych skojarzeń jeszcze przed spotkaniem z prawdziwym czworonogiem. Tu mogą pomóc pluszowe psiaki na baterie (szczekające, ruszające się), książki z psami, filmiki na których dziecko może zobaczyć przyjacielski kontakt innego dziecka z pupilem.

 

Następnie warto znaleźć łagodnego czworonoga, który jest przyzwyczajony do kontaktu z małymi dziećmi. Przed spotkaniem warto pokazywać maluchowi zdjęcia tego psiaka, czy filmiki z jego udziałem. Istotne też, aby rozmawiać z dzieckiem na temat zachowań czworonoga, które mogą się pojawić podczas wspólnej integracji. 

 

Na pierwszym spotkaniu większym komfortem dla dziecka będzie jeśli pozostanie w ramionach rodzica. Podczas takiego kontaktu warto przedstawić psa z bezpiecznej odległości, pomachać czworonogowi, zawołać po imieniu i nakłonić dziecko do podobnych ruchów. Czasem lęk jest na tyle silny, że takich spotkań w bezpiecznej odległości potrzeba kilku, lub nawet kilkunastu. 

 

Kiedy dziecko zaczyna czuć komfort w pobliżu czworonoga czas na zmniejszenie odległości. To moment kiedy nadal trzymając potomka w ramionach możemy pozwolić mu na dotknięcie, czy pogłaskanie psa. Jeśli pojawiają się obawy lepiej zacząć samemu głaskać czworonoga mówiąc w tym czasie dziecku jak bardzo jest przyjazny i miły w dotyku. To może zdecydowanie zachęcić. 

Jeżeli jednak obawy pojawiają się dalej, należy dać dziecku więcej czasu i prawdopodobnie zaaranżować więcej spotkań. Najważniejsze, aby do niczego go nie zmuszać i po prostu uzbroić się w cierpliwość.

 

Jeżeli Twoje dziecko tak bardzo boi się psów, że ma to wpływ na jego codzienne funkcjonowanie warto poszukać pomocy. Psycholog może zaoferować dodatkowe wskazówki i metody pracy, które pomogą maluchowi radzić sobie z takim lękiem i pomału go przezwyciężać. 

 

Artykuł opracowany przez behawiorystkę Psychology.pl - Izabella Kozioł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl